czwartek, 2 lipca 2009

IkonaSztuka sakralna pisania ikon jest czymś bardzo fascynującym. Dobór drewna na podobrazie, farb i złoceń to wielowiekowa tradycja.
Decoupage daje nam możliwości wykonania ikon różnymi metodami. Każdy ma swój ulubiony. Moje ikony powstają na bardzo starych deskach, najlepiej jak są nadszarpnięte zębem czasu. I choć daleko im do pisanych pierwowzorów lubię je wykonywać.

Porada
Jeśli nie macie starych wysezonowanych desek możecie użyć tych z marketu budowlanego. Starajcie się żeby wybrany kawałek nie miał sęków i żeby nie było to drewno klejone. Ponieważ nie jest drewno dobrze wysuszone nie lakierujcie lewej strony wtedy deska ma szansę na dosychanie. Do podmalowywania deski użyjcie bitumu a nie farby która da więcej j wilgoci

3 komentarze:

  1. bardzo podoba mi sie pierwsza,Maryja z Dzieciątkiem.Ja ,drugą stronę deseczki bejcuję a potem traktuję ją werniksem,,drewno ma piękny kolor i również oddycha,,tak wykańczam pisane ikony i decoupazowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Jago, dziekuje za komentarz. Werniks z naturalnych żywic nadaje się też świetnie do niewysezonowanych desek. Przypomniałaś mi o tym specyfiku, muszę go wyciągnąć spowrotem na warsztat :)

    OdpowiedzUsuń
  3. jest kilka rodzajów werniksów i można wybrać sobie odpowiedni

    OdpowiedzUsuń